Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

Henüz ikinci bir dil bilmiyorsanız, öğrenmek için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. İster çocuk olun ister 50 yaşında bir yetişkin olun, her yaşta yabancı dil öğrenebilirsiniz. İkinci bir dil öğrenmek, beynimize oldukça faydalı bir aktivitedir. Yabancı dil öğrenmenin, beyin hücreleri arasındaki iletişimi arttırarak yaşlanmaya bağlı hafıza kaybını ve özellikle Alzheimer hastalığını önlediği kanıtlanmıştır. Siz de ikinci bir dil öğrenerek, hayatınızda ruhsal ve zihinsel olarak güçlü bir insan haline gelebilirsiniz.

Belki de hayatınız boyunca İngilizce öğrenmek istediniz, ama yabancı bir dil öğrenmenin çok zor olduğunu veya yeni bir dil öğrenebilmek için çok çaba harcamanız gerektiğini düşünerek vazgeçtiniz. Oysa yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre, günde sadece 3 yabancı kelime öğrenerek çok kısa bir zaman içinde yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Öğrenmesi diğer dillere göre çok daha kolay olan İngilizce dilini ise 3 ay gibi kısa bir zaman içinde öğrenebilir, İngilizce konuşup yazmaya başlayabilirsiniz.

Araştırmalara göre her dilde en fazla kullanılan 100 kelime vardır. Bu yüz kelime, günlük konuşmaların yüzde 50’sini kapsamaktadır. Örneğin İngilizce öğrenmek istiyorsanız, İngilizce 100 temel kelimeyi öğrendiğinizde, bu dili günlük sohbet etme seviyesinde öğrenmiş olursunuz. Her gün 3 kelime öğrenerek sadece 3 ay sonunda öğrenmek istediğiniz dilde epey gelişme kaydedersiniz.

Bilimsel araştırmalara göre her dilde yer alan 1000 kelime, günlük yazı ve konuşmaların yüzde 89’unu oluşturmaktadır. Günde üç kelime öğrenerek, bir yıldan az bir sürede bilimsel yazıları ve makaleleri anlayabilecek düzeye gelmiş olursunuz.

İkinci Bir Dil Öğrenmenin Faydaları

* Beyin hücreleri güçlenir ve hücreler arasındaki iletişim artar.

* Hafızayı güçlendirir. Alzheimer gibi hafıza kaybına sebep olan hastalıklara karşı korur.

* Bakış açınızı genişletir, olaylara daha gerçekçi yaklaşmanızı sağlar.

* Zihni güçlendirir, zekâyı arttırır.

* Yeni bir dil öğrenmek, yeni kariyer fırsatları yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir