İELTS NEDİR?

Sitemize gelen sorular arasında ielts nedir ne işe yarar, ielts açılımı, ielts ne zaman, ielts sınavı örnek, ielts nedir ekşi, ielts nedir nasıl hazırlanılır, ielts sınavı hakkında, ielts sınavı zor mu gibi sorular artmaya başlayınca ielts nedir diye bir yazı yazma gereği duyduk.

Uluslararası İngilizce Dil Sınav Sistemidir. International English Language Testing System şeklinde okunur. Dil becerilerini , doğru ve amaca uygun bir şekilde, dünya çapında kabul edilmiş standartlar çerçevesinde değerlendirir ve başlangıç seviyesinden en ileri seviyeye kadar tüm seviyelerini kapsar. Başvurular ücretlidir.

IELTS yüksek eğitim ve göçmenlik başvurusu için dünyadaki en popüler sınavdır. 1989 yılında başlatılan sınav Cambridge Üniversitesi Yabancılar için İngilizce Sınav Merkezi, British Council ve IDP Education tarafından düzenlenmektedir.

ielts nedir

Bu sınavda kalma ya da geçme barajı yoktur.1 ile 9 puan arasında bir ölçekleme yapılmaktadır. Bu değerlendirmede 1 en düşük ve 9 en yüksek puandır. Adaylara genel bir not verilmesinin yanı sıra, girdikleri Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma bölümlerinin her biri için de ayrı ayrı not uygulaması vardır. Yani, adayın İngilizce bilgisini “yok” ile –“uzman” arasında bir değerlendirme yapılmış olur. Bu sınavın sonucu 2 yıl süre ile geçerlidir.
Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır.
Dinleme (30 Dakika),
Okuma (60 Dakika),
Yazma (60 Dakika) ve
Konuşma (11-14 Dakika).
Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün, 3 gün önce veya 3 sonra gerçekleşebilir.
ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda dâhil olmak üzere pek çok ülkede üniversite ve işverenler, Dünyadaki pek çok profesyonel kurum, göçmenlik büroları ve diğer hükümet kurumları IELTS notu ister.
135 ülkede 9.000’den fazla kurum IELTS Sınavını tanır

IELTS Sınavı ; akademik ve genel amaçlı olmak üzere iki türde yapılır.

Akademik sınav; İngilizce konuşulan bir ülkede üniversite eğitimi almak veya mesleklerini o ülkede devam ettirmek isteyenler için gereklidir.
Genel amaçlı sınav ise ;akademik olmayan çalışma, staj veya göçmenlik başvuruları için gereklidir.

IELTS sınavı ,diğer bir yabancı dil sınavı olan YDS’ye göre çok kolay ve farklı bir sınavdır. Çünkü IELTS sınavı, soru tipleri belirli olan bir sınavdır.çeşitli strateji, taktikler ve ipuçları ile kolaylıkla baş edilebilir. IELTS’e istediğiniz kadar başvuru yaparak istediğiniz kadar IELTS sınavına girme hakkınız vardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir